VSIA "Piejūras slimnīca" / Aktualitātes
VSIA "Piejūras slimnīca"
44260

Atklāj kampaņu pret stresu darbā + aptauja par situāciju Latvijā
11.04.2014


Valsts darba inspekcija sadarbībā ar Eiropas Darba drošības un veselības aizsardzības aģentūra (EU-OSHA) uzsākusi divu gadu ilgu Eiropas mēroga kampaņu Veselīgas darba vietas uzvar stresu, lai mudinātu darba devējus un darbiniekus kopīgiem spēkiem izskaust ar darbu saistītu stresu. EU-OSHA jaunākās Eiropas mēroga aptaujas dati ir satraucoši – 51% darbinieku uzskata, ka ar darbu saistīts stress viņu darbavietā ir ierasta parādība, un 40% darbinieku uzskata, ka viņu organizācijā stresu nespēj novērst.

Stress Latvijas darba vietās

• Ik gadu Latvijā tiek reģistrēti vismaz 5 izdegšanas sindroma gadījumi, taču par daudziem citiem netiek ziņots.

• 4,7% strādājošo saskārušies ar diskrimināciju darbavietā.

• 5,5% strādājošo savā darbavietā izjutuši mobingu vai aizskarošu attieksmi.

• 5,2% pēdējā mēneša laikā izjutuši draudus vai pazemojumu darba vietā.

• 15,6% atzīst, ka pēdējā mēneša laikā darba vietā tikuši verbāli aizskarti.

• 38% strādājošo uzskata, ka viņiem savi darba pienākumi jāveic lielā ātrumā.

• 68% strādājošo uzskata, ka darba vide un apstākļi pasliktina strādājošo veselību un pašsajūtu.

• 46% strādājošo uzskata, ka darba vide un apstākļi izraisa dažādas arodslimības.

• Populārākās arodslimības saistītas ar skeletu, muskuļiem un saistaudiem, kā arī ar nervu sistēmu un maņu orgāniem.

• 70,2% darba devēju par nozīmīgāko riska faktoru nosauc darbu ar datoru ilgāk par 2 stundām dienā.

• 63,9% nodarbināto par biežāko riska faktoru uzskata tiešu kontaktu ar pircējiem, pasažieriem, audzēkņiem, pacientiem, klientiem u.c.

Avots: Eurofound, TNS

Kampaņas mērķis ir parādīt, ka psihosociālos darba vides riska faktorus visefektīvāk ir novērst sistemātiski, sadarbojoties darba devējiem un darbiniekiem, kā tas ir jebkuras citas darba vides problēmu gadījumā. «Lai veiksmīgāk izceltu un atspoguļotu efektīvus darba vides stresa samazināšanas pasākumus, šogad jau 9. reizi tiks organizēts labās prakses konkurss darba aizsardzībā Zelta ķivere. Tā ietvaros tiks meklēti uzņēmumi, kas īsteno vienkāršus pasākumus stresa līmeņa samazināšanai, kā arī darbinieku labsajūtas un darbaspēju uzlabošanai. Labākie Latvijas piemēri piedalīsies Eiropas Labas prakses balvas izcīņā,» saka EU-OSHA nacionālā kontaktpunkta vadītāja Latvijā Linda Matisāne.

Latvijā Valsts darba inspekcijas koordinētā kampaņa tika atklāta šodien ar Pretstresa brokastīm tehnoloģiju uzņēmumā DPA, kas jau šobrīd ir viens no labās prakses uzņēmumiem, kas ikdienā izmanto dažādus darba stresa izskaušanas instrumentus. «Neraugoties uz sekmīgu higiēnas faktoru nodrošināšanu, būtiskāka nozīme stresa mazināšanā ir psihosociālajai videi darbavietā. Ja fiziskās darba vides uzlabošana prasa tikai materiālu ieguldījumu, tad pozitīva psiholoģiskā klimata veidošana un uzturēšana ir ilgtermiņa process, kas cieši saistīts ar uzņēmuma vērtībām un kultūru. Lai efektīvi mazinātu stresu, mēs plānoti strādājam sekojošos virzienos: vietas un iespējas nodrošināšana brīvai darbinieku komunikācijai, regulāra informācijas sniegšana par uzņēmumā notiekošo un skaidri darba uzdevumi, atgriezeniskā saite par padarīto un darba novērtējums atbilstoši ieguldītajam darbam, darbinieku iesaiste uzņēmumā notiekošajos procesos, kā arī darbinieku izglītošana stresa vadīšanas jautājumos,» stāsta informācijas tehnoloģiju uzņēmuma SIA DPA personāla vadītāja Signe Enkuzena.

Vienlaikus kampaņa tiek uzsākta vairāk nekā 30 valstīs. Vakardien, atklājot kampaņu Briselē, ES nodarbinātības, sociālo lietu un iekļautības komisārs Lāslo Andors minēja: «Ar darbu saistīta stresa pārvarēšana ir viens no galvenajiem uzdevumiem, kas jāveic, lai nodrošinātu Eiropas darbinieku veselību, drošību un labklājību. Darbavietas nevar atļauties neņemt vērā ar darbu saistīto stresu, kura dēļ darbinieki neierodas darbā un mazinās darba ražīgums. Darbinieku garīgās veselības labāka aizsardzība ir galvenais elements, kas palīdz novērst ar darbu saistītās slimības. Labvēlīga darba vide ir svarīga ne vien tāpēc, lai darba ņēmēji varētu strādāt ilgāk, bet arī tāpēc, lai nodrošinātu, ka darbinieku veselības stāvoklis ir labs arī pēc pensionēšanās. Esmu pārliecināts, ka EU-OSHA jaunā kampaņa par stresu un psiholoģisko risku darbavietā lielā mērā palīdzēs sasniegt šo mērķi.»

la.lv
      Atpakaļ

Aicinām ziedot!
"CERĪBA" - atklātais sabiedriskais pretvēža fonds


 


<< Oktobris 2020 >>
POTCPSSv
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031