VSIA "Piejūras slimnīca" / Onkoloģijas pak. apraksti
VSIA "Piejūras slimnīca"

DIAGNOSTISKĀS RADIOLOĢIJAS NODAĻA

Diagnostiskās radioloģijas nodaļa ir aprīkota ar jaunās paaudzes tehnoloģijām, kas nodrošina kvalitatīvu diagnostiku.

MAMMOGRĀFIJA
Lai nodrošinātu nepārtrauktu un kvalitatīvu krūts vēža skrīninga programmu VSIA „Piejūras slimnīcas” Onkoloģiskā klīnikā 2011. gadā tika iegādāta mammogrāfijas iekārta Planmed Sophie Classic.

Kas ir mammogrāfija?
Mammogrāfija ir krūšu dziedzeru rentgenoloģiskā izmeklēšanas metode, lai vizualizētu šo dziedzeru struktūru un diagnosticētu veidojumus un palīdzētu atšķirt labdabīgus audzējus no ļaundabīgajiem.

Kas notiek procedūras laikā?
Mammogrāfiju veic abām krūtīm divās projekcijās – sānu un taisnā. Pacientes viena krūts tiek novietota uz rentgenplates un piespiesta pie tās ar kompresijas plates palīdzību. Procedūras laikā paciente var sajust nelielu diskomfortu krūts kompresijas laikā.

Kādēļ nepieciešama mammogrāfija?
Mammogrāfija ir efektīvākā metode krūts dziedzeru slimību noteikšanā sievietēm pēc 40-45 gadu vecuma, jo ap to laiku krūtīs samazinās dziedzeraudi un palielinās taukaudu daudzums. Tie ir labi caurskatāmi ar rentgena stariem, tādējādi viegli ir pamanāmi pat nelieli (3–4 milimetri) patoloģiski veidojumi, ko nevar sataustīt.

Līdz 40 gadu vecumam, ja krūts dziedzerī sataustāms kāds veidojums, izmeklēšanu sāk ar ultrasonogrāfiju, jo jaunu sieviešu krūtis pārsvarā veido samērā blīvi dziedzer­audi, kas piesedz gan labos, gan sliktos veidojumus un praktiski nav atdalāmi mammogrāfijas izmeklējumā. Patlaban darbojas arī valsts apmaksāta krūts vēža diagnostikas skrīninga programma ar mammogrāfijas metodi sievietēm vecumā no 50 līdz 69 gadiem, uz kuru pacientes tiek rakstiski uzaicinātas.

Kā sagatavoties izmeklējumam?
Dezodoranti, smaržas, pūderi un krēmi padusēs vai uz krūtīm var radīt defektus rentgenattēlā, tādēļ pirms izmeklējuma no to lietošanās jāizvairās. Pirms procedūras no kakla jānoņem rotaslietas. Brīdiniet medicīnisko personālu, ja Jūs esat grūtniece vai barojiet bērnu ar krūti.
Sievietēm reproduktīvā vecumā mammogrāfiju veic no 5 līdz 15 cikla dienai.

Aicinām ziedot!
"CERĪBA" - atklātais sabiedriskais pretvēža fonds


 


<< Oktobris 2020 >>
POTCPSSv
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031