VSIA "Piejūras slimnīca" / Onkoloģijas pak. apraksti
VSIA "Piejūras slimnīca"

DIAGNOSTISKĀS RADIOLOĢIJAS NODAĻA

Diagnostiskās radioloģijas nodaļa ir aprīkota ar jaunās paaudzes tehnoloģijām, kas nodrošina kvalitatīvu diagnostiku.

MAMMOGRĀFIJA
Lai nodrošinātu nepārtrauktu un kvalitatīvu krūts vēža skrīninga programmu VSIA „Piejūras slimnīcas” Onkoloģiskā klīnikā 2011. gadā tika iegādāta mammogrāfijas iekārta Planmed Sophie Classic.

Kas ir mammogrāfija?
Mammogrāfija ir krūšu dziedzeru rentgenoloģiskā izmeklēšanas metode, lai vizualizētu šo dziedzeru struktūru un diagnosticētu veidojumus un palīdzētu atšķirt labdabīgus audzējus no ļaundabīgajiem.

Kas notiek procedūras laikā?
Mammogrāfiju veic abām krūtīm divās projekcijās – sānu un taisnā. Pacientes viena krūts tiek novietota uz rentgenplates un piespiesta pie tās ar kompresijas plates palīdzību. Procedūras laikā paciente var sajust nelielu diskomfortu krūts kompresijas laikā.

Kādēļ nepieciešama mammogrāfija?
Mammogrāfija ir efektīvākā metode krūts dziedzeru slimību noteikšanā sievietēm pēc 40-45 gadu vecuma, jo ap to laiku krūtīs samazinās dziedzeraudi un palielinās taukaudu daudzums. Tie ir labi caurskatāmi ar rentgena stariem, tādējādi viegli ir pamanāmi pat nelieli (3–4 milimetri) patoloģiski veidojumi, ko nevar sataustīt.

Līdz 40 gadu vecumam, ja krūts dziedzerī sataustāms kāds veidojums, izmeklēšanu sāk ar ultrasonogrāfiju, jo jaunu sieviešu krūtis pārsvarā veido samērā blīvi dziedzer­audi, kas piesedz gan labos, gan sliktos veidojumus un praktiski nav atdalāmi mammogrāfijas izmeklējumā. Patlaban darbojas arī valsts apmaksāta krūts vēža diagnostikas skrīninga programma ar mammogrāfijas metodi sievietēm vecumā no 50 līdz 69 gadiem, uz kuru pacientes tiek rakstiski uzaicinātas.

Kā sagatavoties izmeklējumam?
Dezodoranti, smaržas, pūderi un krēmi padusēs vai uz krūtīm var radīt defektus rentgenattēlā, tādēļ pirms izmeklējuma no to lietošanās jāizvairās. Pirms procedūras no kakla jānoņem rotaslietas. Brīdiniet medicīnisko personālu, ja Jūs esat grūtniece vai barojiet bērnu ar krūti.
Sievietēm reproduktīvā vecumā mammogrāfiju veic no 5 līdz 15 cikla dienai.

DATORTOMOGRĀFIJA
2008. gadā tika iegādāts vienslāņu spirāles datortomogrāfs ASTEION VP (TOSHIBA).
 
Datortomogrāfs ASTEION VP ir vienslāņa spirāles datortomogrāfs.

Kas ir datortomogrāfija?
Datortomogrāfija neinvazīva radioloģiska izmeklēšanas metode, kurā apvienota rentgenstaru un datortehnoloģijas izmantošana. Pacienta ķermeņa šķērsgriezuma attēlus iegūst, no dažādiem virzieniem raidot uz to rentgenstaru kūļus. Informāciju digitāli pārveido divu un trīs dimensiju attēlos, kuros iespējams detalizēti novērtēt audus un orgānus. Rentgenstaru devu, kura iziet caur cilvēka organismu, reģistrē augstas jutības sensori.

DT lieto:

 • deguna blakusdobumu izmeklēšanai,
 • galvas smadzeņu izmeklēšanai,
 • kakla mīksto audu izmeklēšanai,
 • asinsvadu izmeklēšanai,
 • krūšu kurvja orgānu - plaušu, pleiras, diafragmas, sirds un sirds asinsvadu, krūšu kurvja aortas, plaušu artēriju un vēnu, videnes un plaušu sakņu limfmezglu, barības vada un tīmusa dziedzera, krūšu kurvja veidojošo kaulu izmeklēšanai,
 • vēdera dobuma orgānu - virsnieru, nieru, liesas, aizkuņģa dziedzera, zarnu trakta, limfmezglu, iegurņa orgānu, lielo asinsvadu izmeklēšanai,
 • mugurkaula, ekstremitāšu un locītavu izmeklēšanai.

Kas notiek procedūras laikā?
Izdarot DT, pacients tiek noguldīts uz speciāla galda, ap kuru izmeklēšanas laikā rotē rentgenspuldze. Izmeklēšana pacientam nav sāpīga un nepatīkama. Tās laikā ļoti svarīgi ir, lai pacients uz izmeklējuma galda nekustētos. Krūšu kurvja un vēdera dobuma izmeklēšanas laikā pacientam uz 20-30 sekundēm jāaiztur elpa.

Ja vēnā tiek ievadīta kontrastviela, pacientam var būt siltuma sajūta. Tā ir normāla parādība un neliecina par blakusreakcijām vai alerģiju uz kontrastvielu.

Kā sagatavoties procedūrai?

 • DT izmeklējumos bieži nepieciešama kontrastvielas ievade vēnā, tādēļ pirms izmeklējuma pacientam nepieciešams noteikt seruma kreatinīna līmeni. Tā ir analīze, kas liecina par nieru funkcionālo stāvokli, jo vēnā ievadītā kontrastviela no organisma izdalās caur nierēm.
 • Lai izvairītos no nekvalitatīviem attēliem, pirms izmeklējuma pacientam jānoņem visas metāliskās detaļas no tām ķermeņa daļām, kas tiek izmeklētas - rotaslietas u.c.
 • Vēlams pirms izmeklējumiem, kuri ir saistīti ar kontrastvielas ievadīšanu vēnā, 2 stundas neēst.
 • Uz vēdera dobuma orgānu izmeklēšanu pacientam jāierodas tukšā dūšā. Lai iekontrastētu zarnu traktu pirms procedūras pacientam tiek dota iedzerama kontrastviela 200-400ml, ja izmeklējami arī mazā iegurņa orgāni, pacientam jādzer ap 500ml kontrastvielas 3-4 stundas pirms izmeklējuma.. Kontrastviela nav kaitīga un neizsauc nepatīkamas organisma blakusreakcijas. Vēdera un mazā iegurņa orgānu izmeklējumos kontrastviela parasti tiek ievadīta arī vēnā.

Kad izmeklējums nav ieteicams?
Izmeklējums nav ieteicams grūtniecības laikā, izņemot gadījumus, kad izmeklējumā iegūstamā informācija atsver izmeklēšanas risku. Izmeklējumus ar intravenozu kontrastvielu neveic, ja pacientam ir alerģija pret kontrastvielu, ja pacienta seruma kreatinīna līmenis pārsniedz normu.

RENTGENOGRĀFIJA
2006. gadā tika iegādāta stacionārā rentgeniekārta MOVIPLAN 800TA, kura atbilst visām mūsdienu prasībām.

Kas ir rentgenogrāfija?
Rentgenogrāfijas izmeklējumā iegūst ķermeņa daļu kaulu attēlus vai kontrastētu orgānu attēlus dažādās projekcijās.

Kā sagatavoties procedūrai?
Biežāk veiktie rentgenoloģiskie izmeklējumi ir rentgenogrammas kauliem un locītavām, krūšu kurvim. Ierodoties uz šiem izmeklējumiem nav nepieciešama speciāla sagatavošanās. Speciāla sagatavošanās nepieciešama pirms jostas – krustu daļas rentgenogrammas. Iepriekšējā dienā pēdējā ēdienreize nedrīkst būt vēlāk kā 19.00, pēc tam drīkst tikai dzert. Uzturā nevajadzētu lietot sulas, pienu, saldinātus dzērienus, jo tas var veicināt zarnu uzpūšanos.

DIGITĀLĀ ATTĒLU IEGŪŠANAS IEKĀRTA AGFA
2008. gadā tika iegādāta digitālā attēlu iegūšanas iekārta, kas būtiski uzlaboja radioloģiskās diagnostikas darba kvalitāti.

Pirms šīs iekārtas iegādes rentgenattēli tika iegūti tumšā fotolaboratorijā.

 

 

Digitālās radioloģijas iekārtas komplektā ietilpst:

 • pacientu datu reģistrācijas stacija,
 • fosforplašu nolasīšanas un attēlu iegūšanas iekārta,
 • radiologa diagnosta darba stacija,
 • izdrukas printeris,
 • kasetes ar fosforplatēm.

Ieguvumi no digitālās radioloģijas iekārtas Agfa

 • Moderna radioloģijas nodaļa.
 • Samazinās pacienta un personāla saņemtā doza.
 • Palielinās darba ražīgums.
 • Lieliska attēla kvalitāte.
 • Izmeklējuma ātrums.
 • Vides aizsardzība.
 • Kļūdu izslēgšana un izmeklējumu optimizācija.
 • Datu glabāšana elektroniskā veidā.
 • Izmeklējumus var saglabāt ārējos informācijas nesējos (CD, DVD u.c.) Dicom formātā (no angļu Digital Imaging and Communications in Medicine – ciparu attēlošana un komunikācija medicīnā), kas atpazīstams jebkurā pasaules medicīnas iestādē, kur lieto modernas digitālas iekārtas.


DATAMED Radioloģijas informācijas sistēma (RIS)
2010.gada marta mēnesī radioloģiskās diagnostikas nodaļa pieslēdzās DATAMED Radioloģijas informācijas sistēmai. RIS sistēma dod iespēju uzglabāt Vizuālās diagnostikas izmeklējumus ārējā serverī ar iespēju tos aplūkot, aprakstīt un pārsūtīt iestādes ietvaros un attālināti, izmantojot Interneta pārlūku. Digitālās radioloģijas sistēmas ieviešana ļauj ilglaicīgi vienkopus saglabāt visas ziņas par pacienta iepriekš veiktiem izmeklējumiem, tādēļ dodot iespēju salīdzināt datus un sekot slimības gaitai.

RIS funkcijas:

 1. veikto izmeklējumu saraksta aplūkošana,
 2. pastāv iespēja meklēt pacientu pēc vairākiem parametriem ( vārds, uzvārds, izmeklējuma veids un datums),
 3. apskatot izmeklējuma attēlu pastāv iespēja mainīt attēla parametrus (kontrasts, krāsu inversija, pietuvināšana, rotēšana)
 4. pārsūtīšana uz citu iestādi,
 5. pastāv iespēja pievienot aprakstu.  

Aicinām ziedot!
"CERĪBA" - atklātais sabiedriskais pretvēža fonds


 


<< Oktobris 2020 >>
POTCPSSv
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031