VSIA "Piejūras slimnīca" / Onkoloģijas pak. apraksti
VSIA "Piejūras slimnīca"

 

RENTGENOGRĀFIJA
2006. gadā tika iegādāta stacionārā rentgeniekārta MOVIPLAN 800TA, kura atbilst visām mūsdienu prasībām.

Kas ir rentgenogrāfija?
Rentgenogrāfijas izmeklējumā iegūst ķermeņa daļu kaulu attēlus vai kontrastētu orgānu attēlus dažādās projekcijās.

Kā sagatavoties procedūrai?
Biežāk veiktie rentgenoloģiskie izmeklējumi ir rentgenogrammas kauliem un locītavām, krūšu kurvim. Ierodoties uz šiem izmeklējumiem nav nepieciešama speciāla sagatavošanās. Speciāla sagatavošanās nepieciešama pirms jostas – krustu daļas rentgenogrammas. Iepriekšējā dienā pēdējā ēdienreize nedrīkst būt vēlāk kā 19.00, pēc tam drīkst tikai dzert. Uzturā nevajadzētu lietot sulas, pienu, saldinātus dzērienus, jo tas var veicināt zarnu uzpūšanos.

 

DATORTOMOGRĀFIJA
2008. gadā tika iegādāts vienslāņu spirāles datortomogrāfs ASTEION VP (TOSHIBA).
 
Datortomogrāfs ASTEION VP ir vienslāņa spirāles datortomogrāfs.

Kas ir datortomogrāfija?
Datortomogrāfija neinvazīva radioloģiska izmeklēšanas metode, kurā apvienota rentgenstaru un datortehnoloģijas izmantošana. Pacienta ķermeņa šķērsgriezuma attēlus iegūst, no dažādiem virzieniem raidot uz to rentgenstaru kūļus. Informāciju digitāli pārveido divu un trīs dimensiju attēlos, kuros iespējams detalizēti novērtēt audus un orgānus. Rentgenstaru devu, kura iziet caur cilvēka organismu, reģistrē augstas jutības sensori.

DT lieto:

 • deguna blakusdobumu izmeklēšanai,
 • galvas smadzeņu izmeklēšanai,
 • kakla mīksto audu izmeklēšanai,
 • asinsvadu izmeklēšanai,
 • krūšu kurvja orgānu - plaušu, pleiras, diafragmas, sirds un sirds asinsvadu, krūšu kurvja aortas, plaušu artēriju un vēnu, videnes un plaušu sakņu limfmezglu, barības vada un tīmusa dziedzera, krūšu kurvja veidojošo kaulu izmeklēšanai,
 • vēdera dobuma orgānu - virsnieru, nieru, liesas, aizkuņģa dziedzera, zarnu trakta, limfmezglu, iegurņa orgānu, lielo asinsvadu izmeklēšanai,
 • mugurkaula, ekstremitāšu un locītavu izmeklēšanai.

Kas notiek procedūras laikā?
Izdarot DT, pacients tiek noguldīts uz speciāla galda, ap kuru izmeklēšanas laikā rotē rentgenspuldze. Izmeklēšana pacientam nav sāpīga un nepatīkama. Tās laikā ļoti svarīgi ir, lai pacients uz izmeklējuma galda nekustētos. Krūšu kurvja un vēdera dobuma izmeklēšanas laikā pacientam uz 20-30 sekundēm jāaiztur elpa.

Ja vēnā tiek ievadīta kontrastviela, pacientam var būt siltuma sajūta. Tā ir normāla parādība un neliecina par blakusreakcijām vai alerģiju uz kontrastvielu.

Kā sagatavoties procedūrai?

 • DT izmeklējumos bieži nepieciešama kontrastvielas ievade vēnā, tādēļ pirms izmeklējuma pacientam nepieciešams noteikt seruma kreatinīna līmeni. Tā ir analīze, kas liecina par nieru funkcionālo stāvokli, jo vēnā ievadītā kontrastviela no organisma izdalās caur nierēm.
 • Lai izvairītos no nekvalitatīviem attēliem, pirms izmeklējuma pacientam jānoņem visas metāliskās detaļas no tām ķermeņa daļām, kas tiek izmeklētas - rotaslietas u.c.
 • Vēlams pirms izmeklējumiem, kuri ir saistīti ar kontrastvielas ievadīšanu vēnā, 2 stundas neēst.
 • Uz vēdera dobuma orgānu izmeklēšanu pacientam jāierodas tukšā dūšā. Lai iekontrastētu zarnu traktu pirms procedūras pacientam tiek dota iedzerama kontrastviela 200-400ml, ja izmeklējami arī mazā iegurņa orgāni, pacientam jādzer ap 500ml kontrastvielas 3-4 stundas pirms izmeklējuma.. Kontrastviela nav kaitīga un neizsauc nepatīkamas organisma blakusreakcijas. Vēdera un mazā iegurņa orgānu izmeklējumos kontrastviela parasti tiek ievadīta arī vēnā.

Kad izmeklējums nav ieteicams?
Izmeklējums nav ieteicams grūtniecības laikā, izņemot gadījumus, kad izmeklējumā iegūstamā informācija atsver izmeklēšanas risku. Izmeklējumus ar intravenozu kontrastvielu neveic, ja pacientam ir alerģija pret kontrastvielu, ja pacienta seruma kreatinīna līmenis pārsniedz normu.

Aicinām ziedot!
"CERĪBA" - atklātais sabiedriskais pretvēža fonds


 


<< Oktobris 2020 >>
POTCPSSv
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031